Forskrift om grunnsatser for tap av tamrein drept eller skadet av rovvilt reindriftsåret 2015–2016

DatoFOR-2016-07-07-905
DepartementKlima- og miljødepartementet
PublisertI 2016 hefte 10
Ikrafttredelse07.07.2016
Sist endret
EndrerFOR-2015-07-02-855
Gjelder forNorge
HjemmelFOR-2001-05-04-468-§10, LOV-2009-06-19-100-§19
Kunngjort08.07.2016   kl. 14.15
KorttittelForskrift om grunnsatser for tap av tamrein

Hjemmel: Fastsatt av Miljødirektoratet 7. juli 2016 med hjemmel i forskrift 4. mai 2001 nr. 468 om erstatning for tap og følgekostnader når tamrein blir drept eller skadet av rovvilt § 10.

§ 1.Distriktsvise grunnsatser

Når tamrein blir drept eller skadet av rovvilt benyttes følgende grunnsatser:

DistriktskodeReinbeitedistrikt/tamreinlagKalvOkseSimleKjørerein
ZA1/2/3 – ØSTRE SØR-VARANGER1620259624177000
ZB5A/5C – PASVIK1427222923267000
ZC4/5B – VESTRE SØR-VARANGER1214227619407000
ZD5D/6 – VÁRJJATNJÁRGA1133228717497000
ZE7 – RÁKKONJÁRGA1412240022517000
ZF9 – ČORGAŠ1205222319507000
ZG13 – LÁGESDUOTTAR1098210118377000
ZH14 – SPIERTTANJÁRGA1209206419447000
ZJ14A – SPIERTTAGÁISÁ1158206619237000
ZS16 – KÁRÁSJOGA OARJABEALLI1026197516737000
YA19 – SÁLLAN1182248619987000
YB20 – FÁLÁ879194416107000
YC21 – GEARRETNJÁRGA1038168716457000
YD22 – FIETTAR1032189316817000
YE23 – SEAINNUS/NÁVGGASTAT1027178615097000
YF24A-OARJE-SIEVJU1143224620057000
YG24B-NUORTA-SIEVJU976170415967000
YH25 – STIERDNÁ1243272019817000
YI41 – BEASKÁDAS970176215287000
YJ26 – LÁKKONJÁRGA936179915537000
YK27 – JOAHKONJÁRGA937159113947000
YL28 – CUOKCAVUOTNA1181194018867000
YM29 – SEAKKESNJÁRGA JA SILDÀ1077201116347000
YN32 – SILVVETNJÁRGA1119178216777000
YP33 – SPALCA925166515387000
YR34 – ÁBBORAŠŠA907173715237000
YS35A – FÁVRROSORDA983206216657000
YT36 – COHKOLAT920161716107000
YU37 – SKÁRFVÁGGI1000207417657000
YW39 – ÁRDNI/GÁVVIR1194186018487000
YX40 – ORDA963164915457000
YY35B – BEAHCEGEALLI1075186117357000
XM11T – RÁIDNÁ1373290121697000
XR33T – ITTUNJÁRGA1150248818277000
XT19/32T – IVGULAHKU1151230118627000
XAKANSTADFJORD/VESTRE HINNØY1828412530067000
XDTJELDØY1778351727827000
XEKONGSVIKDALEN1663363730567000
XGGROVFJORD1683357027477000
XHSØR-SENJA1915371629627000
XJNORD-SENJA1794357028897000
XKKVALØY1794357028897000
XLRINGVASSØY1782342125247000
XNREBBENESØY1794319128897000
XPVANNØY1480410428897000
XUMAUKEN/TROMSDALEN1735345629557000
XWBASSEVUOVDI1726244424947000
XZHJERTTIND1806354330137000
GIELAS1836302629237000
WAVOENGEL-NJAARKE1474306322557000
WBJILLEN-NJAARKE1471366924357000
WDBYRKIJE1459428822807000
WFRØSSÅGA/TOVEN/SYV SØSTRE1538291027297000
WKHESTMANNEN/STRANDTINDENE1480290924877000
WLILDGRUBEN1515326722827000
WNDUNDERLAND/HARODAL/GLOMMEN1517307623087000
WPBALVATN1494246625447000
WRDUOKTA1596291224627000
WSSTAJGGO-HÁBMER1588270323437000
WXFROSTISEN1676244325527000
WZSKJOMEN1445271223327000
VAFÆREN/GASKEN-LAANTE1337230420187000
VFSKJÆKERFJELL/SKÆHKERE1153234819177000
VGLÅARTE1240213719447000
VJØSTRE-NAMDAL1311242621157000
VMÅARJEL-NJAARKE1309244620517000
VRFOSEN/FOVSEN-NJAARKE1184219220137000
UWELGÅ1466260721617000
UXRIAST/HYLLING1500286823427000
UZESSAND1354315021047000
ØGTROLLHEIMEN1689302925347000
ØALOM TAMREINLAG1828474129037000
ØBVÅGÅ TAMREINLAG1879433929307000
ØCFRAM REINSLAG1662270026887000
ØEFILEFJELL REINLAG1700301226307000
§ 2.Nærmere om beregning av grunnsatsene

Gjennomsnittlig slaktevekter fra de tre foregående år (distriktsvis) og en indeksregulert pris pr. kg kjøtt ved leveranse til slakteri (gjennomsnitt fra de tre siste år; områdevis) ligger til grunn for beregning av grunnsatsen. Grunnsatsen er produktet av disse to verdiene.

§ 3.Klage

Satsene fastsatt i denne forskrift kan ikke påklages.

§ 4.Ikrafttredelse og oppheving

Forskriften trer i kraft straks. Samtidig oppheves forskrift 2. juli 2015 nr. 855 om grunnsatser for tap av tamrein drept eller skadet av rovvilt reindriftsåret 2014–2015.